MUSICA ELECTRONICA

Vladimir Ussachevsky (1911-1990) był amerykańskim kompozytorem znanym z eksperymentów z muzyką na magnetofon, często łączoną z dźwiękiem na żywo.

Syn rosyjskich rodziców, Ussachevsky, przybył do Stanów Zjednoczonych w 1931 roku, a następnie studiował w Pomona College w Claremont w Kalifornii oraz w Eastman School of Music na University of Rochester w Nowym Jorku. W 1951 roku zaczął eksperymentować z komponowaniem na taśmę, a wkrótce potem rozpoczął współpracę z kompozytorem Otto Lueningiem. To owocne partnerstwo zaowocowało szeregiem prac wykorzystujących magnetofon i konwencjonalne instrumenty.

Oprócz utworów napisanych z Lueningiem, wśród kompozycji Ussachevsky'ego znajdują się między innymi Sonic Contours (1952) na taśmę i instrumenty, koncert fortepianowy oraz dzieła orkiestrowe, chóralne i kameralne. Napisał również muzykę do filmowej wersji sztuki Jeana-Paula Sartre'a No Exit (1962) oraz do telewizyjnego filmu dokumentalnego An Incredible Voyage (1968). W 1968 roku rozpoczął pracę z muzyką komputerową. W latach 1947-1980 wykładał muzykę na Columbia University, a w 1959 roku współzałożył Columbia-Princeton Electronic Music Center w Nowym Jorku.

 

 

 

 

 

 

<poprzedni

następny>