MUSICA ELECTRONICA

Jednym z najwcześniejszych instrumentów, które zachwyciły publiczność i kompozytorów, był wynalazek rosyjskiego inżyniera elektryka i wiolonczelisty Lwa Siergiejewicza Termena, znanego szerzej pod zanglicyzowaną wersją jego nazwiska, Leona Theremina (1896–1993). Pierwotnie nazywane Etherophone lub Thereminovox, ale później po prostu Theremin, urządzenie to zostało po raz pierwszy zbudowane w Rosji około 1920 roku. Chociaż Theremin złożył wnioski o patenty w Niemczech i Ameryce w latach 1924 i 1925, dopiero w 1927 roku Amerykanie po raz pierwszy usłyszeli koncerty na tym instrumencie. Theremin wyróżniał się dźwiękiem zamaszystych, monofonicznych fal sinusoidalnych oraz techniką wykonania, która nadawała się do solowej gry instrumentalnej. Być może najdziwniejszą cechą Theremina było to, że grało się na nim po prostu machając rękami w pobliżu dwóch anten.                        muzyka elektronicznaTen tajemniczy pokaz nie tylko zaskoczył większość widzów, ale także nadał przedstawieniu wysoki stopień teatralności. The Theremin był pierwszym elektronicznym instrumentem muzycznym „kontrolowanym przestrzenią”. Theremin działał na zasadzie modulacji zwanej oscylacją częstotliwości dudnienia, podobnie jak wiele innych instrumentów wczesnej muzyki elektronicznej, które pojawiły się później. Zmieszano dwa sygnały elektryczne o prawie równej częstotliwości. Połączenie tych dwóch dało trzeci sygnał, który był równy różnicy między dwoma pierwszymi częstotliwościami. Pozostały słyszalny ton to „częstotliwość dudnienia”. Generatory sygnałów o częstotliwości radiowej zastosowane w Thereminie znajdowały się w rzeczywistości powyżej zasięgu ludzkiego słuchu, ale różnica między nimi była słyszalna. Częstotliwość jednego z oscylatorów została ustalona, ​​podczas gdy częstotliwość drugiego można było zmieniać, przesuwając obiekt, na przykład rękę wykonawcy, w pobliżu pionowej anteny o wysokości około czterdziestu pięciu centymetrów.

Kiedy ręka wchodzi w pole elektromagnetyczne tej anteny, częstotliwość oscylatora wzrasta, powodując odpowiednią zmianę słyszalnej częstotliwości dudnienia. Wysokość dźwięku kontrolowano poprzez przesuwanie ręki w przód i w tył w stosunku do anteny wysokości dźwięku. Oprócz anteny wysokości była dodatkowa antena pętlowa, zwykle umieszczona poziomo, lub pedał nożny, aby kontrolować głośność dźwięku. Zbliżenie dłoni do anteny głośności lub jej dotknięcie powoduje wyciszenie dźwięku. Dźwięk Thereminu był bardzo zbliżony do dźwięku czystej fali sinusoidalnej, ale z wystarczającą ilością pasm bocznych, aby dodać głębię i pełnię do brzmienia. Uważa się, że oryginalny Theremin miał zakres pięciu oktaw. Dźwięk był ciągły, dopóki ręka nie przybliżyła lub oddaliła się od anteny. Efekty specjalne, takie jak vibrato, były łatwe do wytworzenia prostymi ruchami dłoni.

 

W latach trzydziestych XX w. Theremin mieszkał w Nowym Jorku. Przeżył tam kilka produktywnych lat przyjmując zlecenia na budowę różnych elektronicznych instrumentów muzycznych. W tym czasie wynalazł Rhythmicon, wczesną formę automatu perkusyjnego wykorzystującą zasady fotoelektryczne i klawiaturę. Wciśnięcie jednego z klawiszy dawało w wyniku rytm grany tonem o określonej wysokości, który mógł być powtarzany automatycznie. Możliwe było granie wielu nut i rytmów poprzez naciśnięcie więcej niż jednego klawisza na raz. Rhythmicon działał na zasadzie wysyłania wiązek światła na komórki fotoelektryczne w celu wytworzenia częstotliwości elektronicznych; klawiaturę Theremin, prymitywny syntezator zaprojektowany do naśladowania innych instrumentów muzycznych; oraz Terpsitone, niewielką platformę taneczną sterowaną przestrzennie, na której ruchy stóp tancerza wyzwalały dźwięki Theremina. Terpsitone dostarcza również dowodów na zainteresowanie Theremina kojarzeniem kolorowego światła z elektronicznymi dźwiękami. Często ignorowanym aspektem instrumentu sterowanego nożnie był zestaw kolorowych świateł zamontowanych na ścianie za nim. Każdy został podłączony tak, aby odpowiadał danemu tonowi dźwiękowemu.

 

 

 

 

 

 

góra strony

<poprzedni

następny>