MUSICA ELECTRONICA

Pierwszy elektroniczny instrument muzyczny został wynaleziony w 1874 roku przez Amerykanina Elishę Graya (1835–1901).

Na początku 1874 roku Gray odkrył, że jego młody siostrzeniec podłączył do wanny kilka dziwnych obwodów elektrycznych zawierających baterie i wibrujący metalowy pasek, comuzyka elektroniczna spowodowało słyszalny szum, gdy obwody były otwierane i zamykane. W istocie siostrzeniec Graya nieumyślnie wymyślił prymitywną metodę przekazywania prądów wibracyjnych wytwarzanych przez sprężynowy metalowy pasek.

Gray powtórzył eksperyment w swoim laboratorium i zaczął badać szereg praktycznych zastosowań tego efektu. Jednym z nich było wynalezienie małego instrumentu klawiszowego, wyposażonego w wystarczającą liczbę jednotonowych „nadajników”, aby zagrać oktawę. Nazwał go „muzycznym telegrafem” i zabrał instrument ze sobą w trasę koncertową do Anglii w sierpniu i wrześniu 1874 roku. Pod koniec tego samego roku wyprodukował także wersję dwuoktawową. Instrument był polifoniczny i był o sześćdziesiąt lat wcześniejszy niż pierwsze organy elektryczne.                

 

 

Śpiewający łuk” (“Singing Arc”) angielskiego fizyka Williama Duddella stał się znaną nowością na przełomie XIX i XX wieku. Duddell próbował wymyślić sposób na wyeliminowanie irytującego jęczącego dźwięku, który emanował z tamtych latarni ulicznych z łukiem węglowym. W 1899 r. dowiedział się, że może faktycznie kontrolować nieregularne przenikliwe tony, które były wytwarzane za pomocą układu obwodu wtórnego podłączonego do prądu stałego łuku. Ten obwód wtórny służył do modulowania i kontrolowania oscylacji łuku. Duddell później przymocował prostą klawiaturę do swojego prymitywnego urządzenia kontrolującego napięcie i zabrał swój wynalazek w trasę. Urządzenie było bardzo prymitywną demonstracją modulacji częstotliwości za pomocą obwodu sterującego.

 

 

 

 

 

 

góra strony

<poprzedni

następny>