MUSICA ELECTRONICA

Pierre Schaeffer był inżynierem radiowym, nadawcą, pisarzem i biografem. Pierre Henry był klasycznie wykształconym kompozytorem. Ci dwaj francuscy współpracownicy wspólnie zainicjowali rewolucję w muzyce, która wprowadziła technologię elektroniczną do głównego nurtu muzyki klasycznej. Formą sztuki, którą wydali na świat, była muzyka konkretna: nagrana muzyka elektroniczna, która mogła zawierać wszystkie dźwięki. Założoną przez nich instytucją było studio muzyki elektronicznej.

Schaeffer ukończył Ecole Polytechnique w Paryżu w 1931 roku i kontynuował studia na kierunkach elektroenergetyka i telekomunikacja. Później przyjął staż jako inżynier w paryskiej placówce Francuskiego Radia Narodowego i Radiodiffusion-Television Françaises (RTF), co doprowadziło do pełnoetatowej pracy jako technik i nadawca.

                                                                                                      muzyka elektroniczna 

Praca w RTF dała mu dostęp do bogatego sprzętu radiowego, w tym gramofonów, mikserów, mikrofonów i tokarki do bezpośredniego tłoczenia płyt. Miał też do dyspozycji duże archiwum płyt z efektami dźwiękowymi należące do studia i rutynowo wykorzystywane do produkcji radiowych. W 1944 r. Zaangażował się w produkcję ośmioczęściowego radiowego serialu operowego La Coquille à planètes. Chociaż z zawodu był inżynierem dźwięku, Schaeffer wychowywał się w muzycznej rodzinie i był coraz bardziej świadomy muzycznych możliwości techniki nagrywania audio. Do produkcji operowej wykorzystał różnorodne niemuzyczne dźwięki w montażu audio transmitowanym przez radio. Większości prac technicznych podjął się sam, ucząc się pracy z technologią gramofonów. W jednej części opery Schaeffer połączył szum i muzykę w bardziej otwarty sposób. Później wyjaśnił, że to doświadczenie w manipulowaniu zarejestrowanymi dźwiękami ujawniło „zainteresowanie, które doprowadziło do muzyki konkretnej”.

 

Po wojnie, w 1947 roku, Schaeffer spotkał inżyniera dźwięku Jacquesa Poullina, który stał się jego bliskim współpracownikiem przy projektowaniu specjalistycznego sprzętu audio dla studia radiowego. W styczniu 1948 roku Schaeffer był gotowy na wykorzystanie technologii gramofonowej w serii pięciu kompozycji, zwanych łącznie Etudes de bruits. Pracował nad nimi przez cały rok i prawykonał je w radiu 5 października 1948 r. Były to pierwsze ukończone utwory muzyki konkretnej, termin, który Schaeffer wymyślił na określenie używania obiektów dźwiękowych z natury, „konkretnych” dźwięków świata rzeczywistego. Były one przeciwieństwem „obiektów muzycznych” muzyki tonalnej, której źródłem był abstrakcyjny system wartości wytworzony w umyśle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiudy de bruits zostały skomponowane wyłącznie w technologii gramofonowej. Schaeffer użył do ich wykonania następującego sprzętu:

• Urządzenie tłoczące do wykonywania nagrań ostatecznych miksów

• Cztery gramofony

• Czterokanałowy mikser

• Mikrofony

Filtry audio

• Komora pogłosowa

• Przenośny zestaw nagrywający

• Efekty dźwiękowe z biblioteki stacji radiowej i nowo nagrane dźwięki

 

Komponowanie utworu musique concrète rozpoczynało się od samego materiału dźwiękowego, a nie od schematu myślowego, który kompozytor nakreślił wcześniej, takiego na przykład jak partytura. Materiał poprzedzał konstrukcję. Dźwięki były następnie przetwarzane i edytowane przez kompozytora, aż zostały zapisane w ich ostatecznej strukturze. Takie podejście do kompozycji było niemal przeciwieństwem muzyki tradycyjnej, która zaczyna się od z góry określonej struktury, którą następnie dopełnia kompozytor. Nie wszystkie kompozycje na taśmę zostały skomponowane w ten sposób, ale takie podejście preferował Schaeffer w swojej twórczości.

 

Sukces Etiud przyciągnął do studia kompozytora Pierre'a Henry'ego; dołączył do Schaeffera i Poullina w ich pracy w 1949 r. W 1951 r., po kilku bardziej udanych pracach eksperymentalnych i audycjach, RTF przekazał fundusze na utworzenie pierwszego na świecie studia audio poświęconego wyłącznie produkcji muzyki elektronicznej: Groupe de Recherches Musicales (GRM). Magnetofony, generatory sygnału audio, filtry i inny sprzęt audio zostały zamontowane w celu zastąpienia urządzeń do tłoczenia płyt i gramofonów.

Teraz, gdy dostępne były magnetofony, Schaeffer i Poullin przystąpili do pracy nad projektem kilku nowych narzędzi do nagrywania i edycji dźwięku. Do 1951 roku, oprócz niezbędnych generatorów sygnału audio i filtrów, wyposażyli swoje studio w:

• Magnetofon z trzema ścieżkami.

• Morphophone, maszyna taśmowa z dziesięcioma głowicami do odtwarzania pętli i tworzenia efektów echa.

• Tolana Phonogène, sterowana klawiaturą maszyna taśmowa przeznaczona do odtwarzania pętli. Miała dwadzieścia cztery zaprogramowane prędkości, które można było włączać za pomocą klawiatury.

• Sareg Phonogène, wersja maszyny pętlowej Tolana Phonogène o zmiennej prędkości.

• Potentiomètre d’Espace, kontroler odtwarzania do dystrybucji dźwięku do czterech głośników.

 

 

Chociaż Schaeffer i Poullin nadal byli zafascynowani elektronicznymi gadżetami, obecność Henry'ego w studiu wniosła w pracę wyczucie muzykalności, którego brakowało w kolażach Schaeffera. W tym samym czasie inżynierski umysł Schaeffera został zmuszony do opracowania empirycznego podejścia do tworzenia muzyki z „noise'u”. Podobnie jak Russolo przed nim, sklasyfikował dźwiękowe „obiekty” w kilku kategoriach:

• Żywe elementy (w tym głosy, odgłosy zwierząt)

• Hałasy

• Zmodyfikowane lub „preparowane” instrumenty

• Instrumenty konwencjonalne

 

Symphonie pour un homme seul (Symfonia dla samotnego człowieka, 1949–50) była pierwszą dużą współpracą Schaeffera i Henry'ego. Choć dwunastoczęściowe dzieło na przestrzeni lat wielokrotnie poddawano rewizji, oryginalne nagranie, skomponowane przy użyciu maszyn fonograficznych, było dziełem uderzającym i ambitnym, nawet jak na dzisiejsze standardy. Opierało się przede wszystkim na dwóch kategoriach dźwięków określonych przez kompozytorów jako:

1. Dźwięki ludzkie (oddech, fragmenty głosu, krzyki, buczenie, gwizdanie)

2. Dźwięki nieludzkie (kroki, pukanie do drzwi, perkusja, preparowany fortepian, instrumenty orkiestrowe).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

góra strony

<poprzedni

następny>