MUSICA ELECTRONICA

Halim El-Dabh (1921-2017) był egipskim i amerykańskim kompozytorem, etnomuzykologiem i pedagogiem. Jest szczególnie znany jako wczesny pionier muzyki elektronicznej.

 

Jako student w Kairze na początku lat czterdziestych zaczął eksperymentować z muzyką na taśmę przy użyciu magnetofonów. W 1944 roku skomponował jeden z najwcześniejszych znanych utworów muzyki na taśmę lub muzyki konkretnej, zatytułowany The Expression of Zaar, wyprzedzając o cztery lata dokonania Pierre'a Schaeffera.

 

El-Dabh nagrał dźwięki starożytnej ceremonii zaar, a następnie w studiach Middle East Radio przetworzył materiał eksperymentując ze sprzętem stacji: pogłosem, echem, sterowaniem napięciem oraz w pomieszczeniu do ponownego nagrywania, które miało ruchome ściany do tworzenia pogłosu o różnym natężeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powstała w ten sposób 20–25 minutowa kompozycja na taśmę, która została zaprezentowana w galerii sztuki w Kairze. El-Dabh opisał swoje początkowe działania jako próbę uwolnienia „wewnętrznego brzmienia”.

W roku 1950 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbył studia muzyczne, a od końca lat pięćdziesiątych tworzył w Columbia-Princeton Electronic Music Center.

 

 

 

<poprzedni

następny>