MUSICA ELECTRONICA

Gottfried Michael Koenig (1926) to kompozytor niemiecki, który w latach 1954–1964 pracował w studiu elektronicznym WDR w Kolonii, tworząc kompozycje elektroniczne Klangfiguren, Essay i Terminus 1 oraz pisał muzykę orkiestrową i kameralną.

W 1964 roku Koenig przeniósł się do Holandii, gdzie do 1986 roku był dyrektorem Instytutu Sonologii na Uniwersytecie w Utrechcie. W tym okresie Instytut zyskał światową renomę, zwłaszcza dzięki corocznemu kursowi Sonologii.

Gottfried Michael Koenig prowadził również liczne wykłady w Holandii i innych krajach oraz opracował programy komputerowe Project 1, Project 2 i SSP, mające na celu sformalizowanie kompozycji muzycznych struktur.

 

Od 1986 roku Instytut Sonologii jest częścią Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

Instytut ten jest jedną z wiodących instytucji w Europie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej, muzyki elektronicznej i kompozycji wspomaganej komputerowo.

Instytut opracowuje programy szkoleniowe na najwyższym poziomie z zakresu muzyki elektronicznej, technik cyfrowych i syntezy dźwięku, kompozycji algorytmicznej, technik studyjnych voltage control, projektowania interface'ów i innych. W swojej prawie 60-letniej historii Instytut Sonologii w Hadze gościł największe postacie muzyki elektronicznej, takie jak Dick Raaijmakers, Jan Boerman, Edgard Varèse, György Ligeti, Barry Truax, Konrad Boehmer, Clarence Barlow, Bryan Ferneyhough i wiele innych.

 

 

 

 

<poprzedni

następny>