MUSICA ELECTRONICA

Założycielem Studia Muzyki Elektronicznej Uniwersytetu Helsińskiego na początku lat sześćdziesiątych był Erkki Kurenniemi. Pionierskie prace Kurenniemiego obejmowały cyfrowe syntezatory oparte na mikroprocesorze zbudowane na początku lat 70-tych. Kurenniemi opracował linię cyfrowych syntezatorów DIMI, które służyły w kilku studiach w Finlandii i Szwecji, w tym w studio eksperymentalnym fińskiej firmy nadawczej YLE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio było wykorzystywane w latach 60-tych i 70-tych głównie w komponowaniu muzyki elektroakustycznej. Utwory, które wyszły ze studia, stanowią ważną część fińskiej muzyki elektroakustycznej tego okresu. Oprócz Kurenniemiego do kompozytorów w nim pracujących należeli Andrew Bentley, Henrik Otto Donner, Jukka Ruohomäki i Erkki Salmenhaara.

 

Od połowy lat 80-tych punkt ciężkości działalności studia przesunął się z kompozycji muzyki elektroakustycznej na badania nad muzyką wspomaganą komputerowo, edukację i rozwój oprogramowania.

Sprzęt ewoluował od tradycyjnych analogowych magnetofonów i syntezatorów do nowoczesnych stanowisk komputerowych i instrumentów MIDI. Ze studia korzystali kompozytorzy, jak również badacze i studenci muzykologii.

 

 

 

 

 

góra strony

<powrót