MUSICA ELECTRONICA

Hugh Le Caine wynalazł sterowany napięciem syntezator w 1945 roku, ale nigdy nie był w stanie z powodzeniem wprowadzić go na rynek jako produkt komercyjny. To wyróżnienie przypadło amerykańskiemu inżynierowi Robertowi Moogowi, którego doskonale wykonane półprzewodnikowe moduły syntezatorów wprowadzone w połowie lat 60. XX wieku jako pierwsze sprzedały się z jakimkolwiek sukcesem. Jego instrumenty są klasyką, podobnie jak organy Hammonda i elektryczne pianino Rhodes.

 

Robert Moog synthesizers

Syntezator Moog był najczęściej używanym instrumentem w studiach muzyki elektronicznej w późnych latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Sekret sukcesu Mooga polegał na tym, że rozwiązał trzy największe problemy związane z użyciem syntezatorów w tamtym czasie: rozmiar, stabilność i kontrolę. Elementy tranzystorowe i półprzewodnikowe rozwiązały pierwsze dwa problemy, zmniejszając rozmiar elementów generujących dźwięk i wytwarzając stabilne oscylatory. Zapewnienie kontroli nad niezliczoną liczbą możliwych dźwięków, które można było uzyskać za pomocą syntezatora, było większym wyzwaniem. Wcześniejsze elektroniczne instrumenty muzyczne były kontrolowane poprzez ręczną regulację pokrętłami. Kontrolowanie w ten sposób było trudne, ponieważ każdy oddzielny element systemu, od oscylatorów po filtry i inne specjalne urządzenia, wymagał precyzyjnych ręcznych regulacji, aby powielić dowolny efekt. Moog stał się pierwszym projektantem syntezatorów, który spopularyzował technikę sterowania napięciem w analogowych elektronicznych instrumentach muzycznych.

 

W urządzeniu sterowanym napięciem niewielka ilość prądu jest doprowadzana do wejścia sterującego danego elementu, aby zmodyfikować sygnał wyjściowy. To napięcie jest precyzyjnie ustalone i może być aktywowane np. przez klawiaturę syntezatora, co znacznie ułatwia operowanie syntezatorem analogowym. Klawiatura wysyła określoną ilość napięcia do generującego dźwięk oscylatora syntezatora i nakazuje mu wygenerowanie tonu o określonej wysokości. Syntezator Mooga został zaprojektowany jako urządzenie modułowe z niezależnymi, ale możliwymi do podłączenia komponentami do generowania, modyfikowania, modulowania i odtwarzania dźwięków. Moogowi udało się stworzyć produkt, który można było wytwarzać z niezmiennie wysoką jakością.

 

Jego sukces dał impuls różnym producentom, którzy zrewolucjonizowali produkcję syntezatorów, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie układów scalonych. W miarę jak instrumenty stały się bardziej dostępne, zaczęły być używane w domach kompozytorów i muzyków, a nie tylko w instytucjonalnych studiach muzyki elektronicznej.

 

Syntezator to samodzielny elektroniczny system muzyczny służący do generowania, modyfikowania i odtwarzania dźwięków wytwarzanych elektronicznie. Oryginalny Syntezator Modułowy Moog został zaprojektowany w celu tworzenia dźwięków wykorzystywanych przy komponowaniu na taśmę. Kompozytor mógł wykorzystać Mooga do zebrania interesującego materiału dźwiękowego na taśmie, a następnie użyć wielościeżkowego miksowania w celu zrealizowania kompozycji muzycznej. W latach 70-tych syntezatory zaczęły zawierać gotowe „biblioteki” dźwięków, programowalne przebiegi nut i były łatwe do przenoszenia, dzięki czemu doskonale nadawały się do występów na żywo.

 

Syntezatory można pogrupować w trzy typy instrumentów:

 

•  Instrumenty klawiaturowe do występów na żywo i komponowania w studio.

•  Moduły „slave” bez klawiatur, które są sterowane przez inne klawiatury MIDI lub przez komputer.

• Wirtualne syntezatory, które istnieją w postaci oprogramowania do modelowania dźwięku. Można nimi sterować za pomocą komputera lub zewnętrznej klawiatury MIDI.

 

Zarówno przy syntezie analogowej, jak i cyfrowej, wszystkie syntezatory mają te same zasadnicze elementy:

 

• Dwa lub więcej oscylatorów do generowania surowego materiału dźwiękowego. Zazwyczaj oferowane fale to sinusowe, piłokształtne, kwadratowe i trójkątne. Można je łączyć, aby tworzyć wariacje kształtów fal.

• Presety dźwięków lub „głosy” instrumentów są dostępne na wszystkich syntezatorach. Wiele z nich pozwala tworzyć nowe dźwięki i zapisywać je jako nowe presety.

•  Generator szumu.

•  Modulacja amplitudy fal.

•  Modulacja częstotliwości fal.

•  Kontrolery obwiedni do modyfikowania sposobu, w jaki dźwięk się zaczyna, trwa i kończy.

•  Sekwencer do nagrywania sekwencji nut.

•  Filtry górnoprzepustowe i dolnoprzepustowe do selektywnego dodawania i usuwania zakresów częstotliwości.

• MIDI in/out/thru do sterowania jedną lub większą liczbą klawiatur lub łączenia syntezatora z komputerem w czasie rzeczywistym.

 

Syntezator Moog

Moog skonstruował pierwszy kompletny prototyp swojego instrumentu w 1964 roku. Napisał artykuł zatytułowany „Voltage-Controlled Electronic Music Modules” i został zaproszony do zaprezentowania go na zjeździe Audio Engineering Society (AES). Prototyp składał się z modułu z dwoma sterowanymi napięciem oscylatorami i dwoma wzmacniaczami, obsługiwanymi dwoma klawiaturami. W 1967 roku Moog nazwał swój produkt „Moog Modular Synthesizer”. Najwcześniejsze Moogi składały się głównie z oscylatorów i wzmacniaczy. Projekt wciąż się zmieniał, a po mniej więcej roku Moog zaczął wprowadzać inne rodzaje modulatorów dźwięku.

Modular Moog Synthesizer

 

Klawiatury nie były jedynym kontrolerem opracowanym w tamtym czasie przez Mooga. Zaprojektował również kontroler wstęgowy składający się z cienkiej metalowej opaski pokrytej teflonem, na której gra się, przesuwając palcem w górę i w dół jej długości. Przesuwając palcem, można stworzyć efekty glissando podobne do tych z Theremina, z wyjątkiem tego, że można mieć do dyspozycji cały bank oscylatorów zamiast tylko jednej podstawowej fali.

 

Podstawowy model studyjny Syntezatora Modularnego Mooga został złożony z wielu niezależnych komponentów, które można było ze sobą połączyć. Moduły były starannie zamontowane w stojakach. Ale każdy model mógł być inny niż ten zamówiony wcześniej, ponieważ firma Moog chciała, aby system był tak elastyczny i modułowy, jak zróżnicowane potrzeby jej klientów.

 

Podstawowe komponenty, które można było zamówić w ramach Syntezatora Modułowego Moog obejmowały:

 

Pięcio-oktawowa, monofoniczna klawiatura do wyzwalania sygnałów sterowania napięciem. Mogła działać jak klawiatura chromatyczna z dwunastotonową skalą lub dostosowana do alterowanych wysokości i systemów mikrotonowych. Można było grać tylko jeden ton na raz, reprezentowany przez najwyższe napięcie - najwyższy klawisz wciśnięty na klawiaturze w danym momencie.

• Wysokozakresowe oscylatory sterowane napięciem (VCO). Miały one zakres częstotliwości od 0,01 do 40 000 Hz. Zasięg ludzkiego słuchu to tylko około 20 do 20 000 Hz. Moog dostarczył częstotliwości powyżej (ultradźwięki) i poniżej tego zakresu, które mogą być używane jako napięcia sterujące do modulowania słyszalnych tonów. Oryginalny Moog zawierał dwa VCO jako źródła dźwięku. Większe modele studyjne, takie jak Moog 55, miały do siedmiu VCO. Każdy VCO można było przełączać na fale sinusoidalne, piłokształtne, trójkątne, prostokątne (kwadratowe/impulsowe).

Wzmacniacz sterowany napięciem (VCA). VCA może służyć do wzmacniania dowolnego napięcia. Najczęściej był używany w połączeniu z generatorem obwiedni do zmiany głośności fali podczas sekwencji ataku-podtrzymania-opadania.

• Filtr sterowany napięciem (VCF). Filtr sterowany napięciem był jednym z najbardziej sprytnie zaprojektowanych elementów systemu. Jego konstrukcja była tak wyjątkowa, że kilku innych producentów syntezatorów skopiowało go, dopóki firma Mooga nie zmusiła ich do zaprzestania. ARP 2600 wykorzystywał ten filtr, podobnie jak syntezatory firmy Crumar.

• Generator obwiedni. Kontrolował czas trwania narastania, podtrzymywania, początkowego opadania i końcowego opadania sygnału wyjściowego.

• Kontroler taśmy. Było to dostępne jako opcjonalne urządzenie wyzwalające. Składał się z taśmy teflonowej z drutem na spodzie, zawieszonej nieco nad listwą stykową. Dociśnięcie taśmy do listwy stykowej w dowolnym miejscu na jej długości powodowało zamknięcie obwodu i wytworzenie odpowiadającego napięcia. To napięcie służyło do pobudzania oscylatorów. Do ustawienia zakresu częstotliwości kontrolera wstęgowego użyte było pokrętło.

• Kable krosowe łączące różne moduły. Wykorzystywano łącza RCA phono na przednim panelu instrumentu, co tworzyło wielką plątaninę kabli wymaganych do ustawienia patchy w celu stworzenia pożądanego dźwięku lub typu modulacji.

• Popularne akcesoria, w tym pogłos sprężynowy, modulator pierścieniowy, generatory szumu różowego i białego, vocoder (analogowy procesor głosu).

 

Minimoog

Chociaż Modularny Syntezator Mooga najlepiej nadawał się do użytku w studiu, rosło zapotrzebowanie na wersję przenośną, którą można byłoby łatwo zabrać w podróż. W 1969 roku firma Mooga ustanowiła kolejny precedens, wprowadzając Minimoog, prosty, kompaktowy syntezator monofoniczny przeznaczony do występów na żywo. Przy sprzedaży około 12 000 sztuk model ten stał się najpopularniejszym syntezatorem wszechczasów. Większość połączeń między modułami było ustawionych na stałe i kontrolowanych za pomocą przełączników kołyskowych i pokręteł. Klawiatura posiadała dwa unikalne elementy sterujące, które były szeroko naśladowane: „pitch wheel” do odchylania wysokości nut i „mod wheel” do regulacji stopnia modulacji sygnału wyjściowego. Oryginalny Minimoog był produkowany do końca lat 80.

 

 

Syntezator Buchla

Inżynier Donald Buchla, podobnie jak Robert Moog i Hugh Le Caine, uważał, że sterowanie napięciem jest najbardziej praktyczną koncepcją w odniesieniu do produkcji syntezatora, którym mógłby efektywnie operować kompozytor. W przeciwieństwie do Mooga Buchla był muzykiem i miał silne, naturalne przywiązanie do potrzeb kompozytora. Oryginalnie syntezator Mooga został zaprojektowany wyłącznie jako narzędzie studyjne.

 

Natomiast Buchla wyobrażał sobie instrument, który można by wykorzystać podczas występów na żywo. W 1963 roku, w tym samym czasie, gdy Moog pracował nad projektem syntezatora sterowanego napięciem, Buchla zbudował instrument, który nazwał „Buchla 100 series Modular Electronic Music System (MEMS)”.

Buchla położył nacisk na dwóch aspektach projektowania syntezatorów, aby sprostały potrzebom kompozytorów. Po pierwsze, zaoferował dużą elastyczność w modyfikowaniu barwy tonów. Następnie zapewnił sposób „programowania” serii powtarzalnych dźwięków przy użyciu sekwencji powtarzających się napięć sterujących. Był to pierwszy sekwencer dostępny na komercyjnym syntezatorze.

 

Półprzewodnikowy MEMS został wyposażony podobnie jak Moog, jeśli chodzi o wykorzystanie sterowanych napięciem oscylatorów, wzmacniaczy i filtrów. Zamiast klawiatury, Buchla używał różnych układów czułych na dotyk padów. Te pojemnościowo-czułe pady mogły wyzwalać dźwięki, które zostały ręcznie zaprogramowane za pomocą kabli połączeniowych na panelu sterowania, lub można je było ustawić tak, aby emulowały rzeczywistą klawiaturę dostrojoną do skali chromatycznej.

 

Syntezator Buchla przeszedł kilka ulepszeń na przestrzeni lat. W 1970 roku przedstawił „200 series Electric Music Box”, który stał się jednym z głównych instrumentów w studiach Mills Center for Contemporary Music. Rok później zbudował pierwszy hybrydowy, sterowany cyfrowo syntezator analogowy, „500 series”.Buchla instrument W 1972 roku wprowadził syntezator Music Easel, których wykonano około dwudziestu pięciu. W połowie lat siedemdziesiątych Buchla zbudował kilka analogowo-cyfrowych instrumentów hybrydowych oraz model z klawiaturą (Touché, 1978). W połowie lat 80-tych MIDI było tak rozpowszechnione, że Buchla przeniósł swoją uwagę z projektowania syntezatorów na tworzenie unikalnych kontrolerów kompatybilnych z MIDI dla muzyków innych niż klawiszowcy. Następnie, w 1987 roku, przedstawił model 700 ze sterowaniem MIDI.

Buchla kontynuował rozwój kontrolerów touch-padowych, i w 1990 roku wyprodukował Thunder, kompatybilny z MIDI touch-pad kontroler. W 1991 roku przedstawił Lightning, optyczny kontroler MIDI, który wykorzystuje wiązki podczerwieni do przesyłania danych sterujących z ręcznych różdżek do dowolnego kompatybilnego z MIDI syntezatora wyposażonego w odbiornik. Prędkość i położenie różdżek może być użyte do wyzwalania różnych parametrów MIDI, w tym wysokości, ale także panoramowania dźwięku i poziomu głośności. W 2000 roku wprowadzono model Lightning II z dodatkową cechą trzydziesto dwu głosowego syntezatora, co czyniło go kompletnym, zdolnym do gry instrumentem.

 

Inne komercyjne syntezatory

Po sukcesie systemów Moog i Buchla pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku wielu nowych producentów weszło na rynek z odmianami modularnego syntezatora sterowanego napięciem. Szczególnie japońscy producenci opracowali innowacyjną i mniej kosztowną technologię. Wśród producentów instrumentów byli ARP, Oberheim, Korg, Yamaha, Roland, EMS i Crumar, z których niektórzy do dziś tworzą elektroniczne produkty muzyczne. Z biegiem lat technologia analogowa ewoluowała do hybrydowej technologii analogowo-cyfrowej, następnie do mikrokomputerów z kartami dźwiękowymi, a wreszcie do czysto cyfrowych instrumentów wykonawczych. Jednym z dominujących trendów jest „wirtualny analogowy” instrument: cyfrowe klawiatury wykorzystujące algorytmy generujące dźwięk i elementy sterujące, które naśladują ręczne sterowanie i barwy klasycznych instrumentów analogowych.

 

 

 

 

 

góra strony

<poprzedni

następny>